rejestracja firmy warszawa E-pok
pl en

Ile kosztuje założenie działalności gospodarczej?

Wiele osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, ponieważ niesie to za sobą szereg korzyści – możliwość samodzielnego ustalania godzin pracy, obowiązków, a przede wszystkim ogromnej satysfakcji z tego, że sami jesteśmy sobie szefami. Osoba, która chce zostać biznesmenem, niezależnie od tego, w jakiej branży chce się poruszać – spożywczej, przemysłowej czy też usługowej, powinna sobie jednak zdawać sprawę, że posiadanie własnej firmy wiąże się z opłatami, których nie da się uniknąć. Działalność gospodarcza to przecież nie tylko dochód, ale także koszty.

Czy działalność gospodarcza, która niesie koszty pozwala w jakiś sposób oszczędzić?

Własna działalność gospodarcza może wiązać się z pewnymi oszczędnościami, ponieważ od dochodów odliczamy zazwyczaj mnóstwo wydatków  (to ile kosztuje działalność gospodarcza wynika przede wszystkim od kosztów i oszczędności). Zalicza się do nich chociażby koszty zakupu i eksploatacji:

  • firmowego pojazdu,

  • sprzętu komputerowego,

  • wyposażenia i narzędzi,

  • specjalistycznych programów komputerowych,

  • sprzętu fotograficznego.

Każda z takich inwestycji znacznie zmniejsza nasz podatek dochodowy, ponieważ wydatki takie obciążają nasz przychód. Wyszukując informacji w sieci na takie tematy, jak to ile kosztuje działalność gospodarcza. Możemy dowiedzieć się, że wydatki mogą generować oszczędności. To natomiast wydaje się nieco nielogicznym. Oszczędności mogą także wynikać z wyboru odpowiedniego progu opodatkowania – za najpewniejszy i najbezpieczniejszy uznaje się zazwyczaj podatek liniowy, ponieważ stała skala 19% pozwala na odliczanie realnie niskich kwot w porównaniu z rozliczaniem na zasadach ogólnych, gdy po osiągnięciu dochodów ponad 85 tysięcy złotych, drastycznie zwiększa nam się oprocentowanie podatku dochodowego. Przedsiębiorca może pozwolić sobie także na odliczenie podatku VAT w wysokości 23%. Oznacza to, że przedsiębiorca, który za paliwo w delegacjach służbowych płaciłby normalnie trzy tysiące złotych, tak naprawdę wyda jedynie niecałe dwa tysiące złotych. Można to policzyć na podstawie prostego równania, gdy od kwoty takiej inwestycji odejmujemy wysokość jego podatku VAT (23%), a następnie 18% z wybranego podatku dochodowego, wychodzą nam rzeczywiste koszty, jakie musi ponieść przedsiębiorca.

Działalność gospodarcza a koszty zus?

Pora jednak przejść do nieco mniej przyjemnej strony posiadania własnej firmy, a więc do zagadnienia działalności gospodarczej i tego ile kosztuje. Kiedy zakładamy działalność, a więc rejestrujemy ją i stajemy się podatnikami VAT (rejestracja w fiskusie), musimy nastawić się na pewne koszty wstępne, które są jednak jednoraze. Nie powinny one przekroczyć kwoty 200 złotych. Ponadto, nie można odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje działalność gospodarcza, nie doliczając głównych opłat, a więc ZUS-u. Wielu zainteresowanych założeniem własnej firmy wycofuje się, gdy dowiaduje się, że ile kosztuje działalność gospodarcza oraz że ZUS to wydatek systematyczny. Niewielu z nich zdaje sobie jednak sprawę, że ZUS to zmora wszystkich osób pracujących, nie tylko przedsiębiorców, ale także pracowników. Każdy podatnik zobowiązany jest do odprowadzania składek, jednak właściciel działalności gospodarczej musi zrobić to samodzielnie. Osoby zatrudnione natomiast nie muszą robić tego samodzielnie, ponieważ troszczy się o to ich przełożony. Płacenie takich wkładek wlicza się także w jego koszty pracy, choć pracownicy często o tym zapominają. Będąc osobą pracującą w innym zakładzie pracy, która stara się równocześnie otworzyć swoją firmę, wystarczy opłacić w ZUS-ie jedynie ubezpieczenie zdrowotne, które wynosi około dwustu siedemdziesięciu złotych miesięcznie. W innym przypadku, jeśli firma staje się twoim jedynym miejscem pracy, a więc źródłem dochodu, opłata ZUS od działalności gospodarczej będzie pochłaniała aż 1040 złotych na miesiąc, chyba że jest to pierwsza działalność, jaką prowadzisz lub nie prowadziłeś innej w ciągu ostatnich pięciu lat – w takich wypadkach opłata może wynosić jedynie 450 złotych miesięcznie. To ile kosztuje działalność gospodarcza w ZUS-ie, zależy więc również od naszego doświadczenia na rynku.

Dodatkowe, miesięczne koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Warto natomiast obliczyć, ile kosztuje działalność gospodarcza miesięcznie. Poszukując odpowiedniego sposobu na prowadzenie księgowości, warto wziąć pod uwagę skorzystanie z księgowości internetowej, ponieważ opłata za takie usługi nie powinna przekraczać 50 złotych miesięcznie i pozwala na radzenie sobie z finansami bez opuszczania siedziby firmy – kontaktując się poprzez formularze i pocztę elektroniczną.

powrót do listy artykułów

Przyjdź do E-poki rozwijaj swój biznes z profesjonalistami!

Nasze serwisy:wiza-online.plfrankowiec.pltriploca.com