rejestracja firmy warszawa E-pok
pl en

Założenie działalności jednoosobowej

Bywa tak, że założenie działalności jednoosobowej, zwanej powszechnie „samozatrudnieniem" jest koniecznością wynikającą z ustaleń z pracodawcą. Dzięki temu, on ma mniejsze zobowiązania, a pracownik – pracę. Trudno dyskutować w takiej sytuacji o priorytetach. Zarabiać po prostu trzeba, a założenie działalności jednoosobowej daje taką możliwość. I bywa, że jest początkiem spektakularnego sukcesu w biznesie.

Oczywiście przed zainteresowanym otwiera się zawiła ścieżka formalności – przez które pomagamy naszym Klientom przejść tak, by cały proces był łatwy i pozbawiony stresu. Sporym udogodnieniem jest fakt, że od 1 lipca 2011 roku większość formalności można załatwić przez Internet. Rzecz jasna dostępna jest wciąż tradycyjna droga, jaką jest kolejka do „okienka".

Pierwszym krokiem, do przemyślenia, jeszcze przed rejestracją, jest wybór rodzaju działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Czyli, co chcemy zgłosić, jako nasze zajęcie przynoszące dochód. Warto zadeklarować więcej niż mniej, gdyż nie ma żadnych ograniczeń liczbowych w tym zakresie, a kolejne zmiany w przyszłości, co prawda są możliwe, ale zabierają cenny czas. Kiedy wiadomo już, czego dotyczyć będzie prowadzona działalność gospodarcza – można śmiało wypełnić wniosek CEIDG-1. Doskonałe ułatwienie w postaci jednego, zintegrowanego wniosku powoduje, że jednorazowo podajemy większość informacji niezbędnych Ministerstwu Gospodarki, Głównemu Urzędowi Statystycznemu, Urzędowi Skarbowemu i ZUS lub KRUS. Podsumowując, CEIDG-1 jest jednocześnie wnioskiem o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej i nadanie numeru REGON (tu część związana z Urzędem Statystycznym), zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym NIP (kłania się Urząd Skarbowy), zgłoszeniem płatnika składek ubezpieczeń społecznych albo jego zmiany lub zgłoszeniem oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników (ZUS lub KRUS), oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT i znowu Urząd Skarbowy), a od 1 stycznia 2012 r. również zgłoszeniem rejestracyjnym (trzeba jednak pamiętać o konieczności posiadania podpisu elektronicznego) lub aktualizacyjnym podatku od towarów i usług (VAT). Jest to zdecydowanie łatwiejsza droga od tego, co musieli przejść nasi poprzednicy. (założenie działalności gospodarczej warszawa)

Aby kompletnie wypełnić ten dość wygodny jednak wniosek należy wiedzieć, jak będzie nazywała się firma oraz przygotować takie informacje, jak: PESEL, datę urodzenia przedsiębiorcy, numer identyfikacji podatkowej (NIP), informację o obywatelstwie, oznaczenie miejsca i adresu zamieszkania oraz wykonywania działalności, datę rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, określenie przedmiotów wykonywanej działalności, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD), informację o istnieniu lub ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej. Sporo? Być może, ale złożenie wniosku jest równoznaczne z tym, że można rozpocząć prowadzenie swojej działalności gospodarczej.

Oczywiście, jak zawsze są pewne odstępstwa od kolorowo wyglądających reguł. Tak jest i tym razem niestety. Bo co prawda składany wniosek jest zwolniony z opłat, ale przyszli VAT-owcy muszą za rejestrację zapłacić 170 zł i... samodzielnie udać się do swojego Urzędu Skarbowego celem złożenia formularza VAT-R. To nie koniec. Będzie wymagany spacer do ZUS-u, aby zgłosić siebie, jako osobę ubezpieczoną... (założenie działalności gospodarczej warszawa)

Warto zapamiętać, że wszelkie koncesje, pozwolenia i inne dokumenty wymagane, by ruszyć z działalnością gospodarczą, mnożą formalności. Jesteśmy po to, aby pomóc i odpowiednio wcześniej uprzedzić i przygotować na takie okoliczności. A! Po założeniu działalności należy wyrobić sobie pieczątkę firmową (choć oficjalnie nie ma takiego obowiązku) i założyć firmowe konto bankowe.
(założenie działalności gospodarczej warszawa)

powrót do listy artykułów

Przyjdź do E-poki rozwijaj swój biznes z profesjonalistami!

Nasze serwisy:wiza-online.plcITcloud.pl