rejestracja firmy warszawa E-pok
pl en

Jak założyć spółkę z o.o. Krok po kroku

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to działalność, mająca osobowość prawną. Wydaje się, że jest ona najpopularniejszym rodzajem prawnym, ponieważ nie pociąga za sobą tak wielkiego ryzyka, jak inne rodzaje podmiotów. Decyzja o założeniu takiej właśnie spółki kapitałowej jest więc niejednokrotnie korzystniejsza, niż stworzenie spółki osobowej. Nie można wreszcie zapomnieć o tym, w jaki sposób działają spółki z o.o. oraz o tym, że możemy o nich przeczytać w Kodeksie spółek handlowych. Wymienia się tam wiele przywilejów, zadań, przepisów prawnych, ale i zagrożeń. Przede wszystkim, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozwala mieć pewność, że nie trzeba będzie przejmować się pokrywaniem długów działalności ze środków prywatnych (nie odpowiadamy więc własnym majątkiem).

Jak założyć spółkę z o.o.?

Samo zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest zbyt skomplikowane. Odpowiedź na pytanie: jak założyć spółkę z o.o. krok po kroku, nie jest trudna, ponieważ wiąże się przede wszystkim z udaniem się do sądu rejestrowego, w którym powinno się złożyć wniosek w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Odpowiedź na pytanie jak założyć spółkę z o.o. krok po kroku, to podanie odpowiednich danych w formularzu, a więc:

 • nazwy spółki z siedzibą i adresem,

 • rodzaju działalności spółki,

 • wysokości kapitału,

 • informacji o udziale wspólnika,

 • danych osobowych członków zarządu,

 • sposobie reprezentowania spółki,

 • danych osobowych członków rady nadzorczej czy komisji rewizyjnej,

 • czasie trwania takiej spółki,

 • wiadomości o piśmie do ogłoszeń spółki.

„Spółka z o.o. jak założyć”, a więc jakie dokumenty złożyć

Przedsiębiorca chcący wiedzieć, jak założyć spółkę z o.o. krok po kroku, powinien zacząć od złożenia do urzędu następujących formularzy:

 • wniosku o rejestrację w rejestrze przedsiębiorców dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (KRS-W3),

 • załącznika do wniosku o rejestracją powyższej spółki z wpisem o wspólnikach , którzy zostali wpisani do takiego rejestru (KRS - WE),

 • wniosku o rejestrację lub zmianę danych dla wspólników uprawnionych do kierowania spółką (KRS-WK),

 • załącznika do wniosku o rejestrację podmiotu dla prokurentów (KRS-WL),

 • załącznika do wniosku o rejestracji podmiotu w rejestrze przedsiębiorców, określającego przedmiot takiej działalności (KRS-WM). 

Na tym jednak nie koniec zmagania się z dokumentacją, która jest odpowiedzią na pytanie: jak założyć spółkę z o.o. krok po kroku? Trzeba się bowiem jeszcze nastawić, że do wniosku o rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, trzeba będzie złożyć jeszcze komplet formularzy i innych dokumentów. Pewnym udogodnieniem jest możliwość zrobienia tego przy jednym okienku. Istotnym dokumentem jest  umowa spółki, ponieważ stanowi ona jej najważniejszy akt prawny. Powinna zostać sporządzona w postaci aktu notarialnego pod rygorem jej nieważności. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy założenie takiej spółki z o.o. następ uje przez wirtualną sieć. Nie może również zabraknąć oświadczeń każdego z członków Zarządu o tym, że fundusze na pokrycie kapitału zakładowego wszystkich wspólników zostały wniesione. Żaden przedsiębiorca nie będzie mógł powiedzieć że zna odpowiedź na pytanie, jak założyć spółkę z o.o. krok po kroku,  jeśli zapomni o załącznikach do wniosku o rejestracji spółki, określeniu liczby wspólników, podpisanej przez wszystkich z grona Zarządu, informacji o ustanowieniu organów spółki, kiedy powoływano ją przez internet, a przede wszystkim potwierdzonych przez notariusza przed sądem wzorach podpisów osób, zasiadających w Zarządzie.

Koszt założenia spółki z o.o.

Pozostaje jeszcze opłata, a więc drobna kwota za usługi urzędowe, nie przekraczająca kilkudziesięciu złotych. Ostatnim więc dokumentem, jaki powinniśmy dostarczyć do wniosku o rejestrację spółki jest dowód wykonania opłaty sądowej oraz koszty ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Bez tego, nie uda się odpowiedzieć na pytanie: jak założyć spółkę z o.o. krok po kroku.

Poza formalnościami, czego wymaga założenie spółki z o.o.?

O ile na tym kończy się walka z wypełnianymi formularzami, to nie można zapomnieć o założeniu firmowego numeru konta, rejestracji jako podatnika VAT (inaczej nie będziemy mogli wystawiać faktur), wyborze rodzaju opodatkowania w najbliższym urzędzie skarbowym. Te z pozoru proste zadania są niezbędne, byśmy mogli przekonać się na swojej skórze, jak założyć spółkę z o.o. krok po kroku.

powrót do listy artykułów

Przyjdź do E-poki rozwijaj swój biznes z profesjonalistami!

Nasze serwisy:wiza-online.plfrankowiec.pltriploca.com